Juuri nyt: Posion käyttöön ottama valiokuntamalli lisännyt avoimuutta ja yhteistyötä – Kunnanjohtaja: "Päätöksiin sitoudutaan porukalla, tämä on demokratiaa parhaimmillaan"
Joko luit: Kun Antero Veteläisen, 91, penkki varastettiin, ei mies jäänyt pyörittelemään peukaloitaan harmistuksissaan – hän teki tilalle kaksi uutta
Päätoimittajalta: Omaperäisyyden korostaminen on pienten kylien elinehto – kyllähän sinäkin tiedät Puolangan pessimismin tai Siikalatvan siemenet?
Mainos: Tutustu Koillissanomat Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä
Pyhävaara
Pyhyyden merkitystä etsimässä kaukana ja lähellä – Rukan lähellä sijaitsevan vaaran maisema antaa sinne nousijalle yhä todistuksen pyhyyden läsnäolosta
Valtavaaralle ei saa enää ajaa pyörillä – Sen sijaan nyt kannattaa suunnata Pyhävaaran puolelle ihan luvallisesti: ”Ihmisethän ovat ajaneet jo pitkän aikaa Pyhän jyssäyksellä, vaikka se ei ole ollut luvallista"
Kuusamo ei halua rajoittaa paikallisten oikeutta metsästää Valtavaaralla ja Pyhävaaralla – "Suojelualuetta perustettaessa on luvattu paikallisten metsästysoikeuden säilyvän"
Metsähallitus hakee Valtavaara–Pyhävaaran luonnonsuojelualueelle metsästysrajoitusta, vanhat rajoitukset Juumassa ja Rukalla säilynevät ennallaan – Metsästysseura: ”Kumminkin kun kiväärillä ammutaan, riskit on aina olemassa”