Luitko jo: Kuu­sa­mos­sa lo­gis­tiik­ka-alan kou­lu­tus todella suo­sit­tu – yhtä ha­ku­paik­kaa kohti liki neljä hakijaa

Pääkirjoitus: Pre­si­dent­ti Sauli Nii­nis­tö ei usko, että arki meillä ra­ja­kun­nis­sa muuttuu Na­to-jä­se­nyy­den myötä

Eduskuntavaalit: Koil­lis­sa­no­mien vaa­li­ko­ne avautui – löydä sinulle sopivin ehdokas

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Koillissanomat 2 kk 39,90 euroa

Tilaajille

Met­sä­hal­li­tus hakee Val­ta­vaa­ra–­Py­hä­vaa­ran luon­non­suo­je­lu­alueel­le met­säs­tys­ra­joi­tus­ta, vanhat ra­joi­tuk­set Juu­mas­sa ja Rukalla säi­ly­ne­vät en­nal­laan – Met­säs­tys­seu­ra: ”Kum­min­kin kun ki­vää­ril­lä am­mu­taan, riskit on aina ole­mas­sa”

Kävijämäärät Koillismaan luonnonsuojelualueilla ovat kasvaneet. Sen seurauksena uusille alueille esitetään metsästysrajoituksia.

Metsästysrajoitukset ovat Koillismaalla laajenemassa uusille alueille.

Metsähallitus hakee yleiseen turvallisuuteen perustuen metsästysrajoituksia Kuusamossa Valtavaara–Pyhävaaran luonnonsuojelualueelle ja Posiolla Riisitunturin lakialueen päiväreittien rajaamalle alueelle.

– Korona on tuonut omat muutoksensa, mutta Valtavaara–Pyhävaara-alueella käyntimäärät ovat kasvaneet hirveästi.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.