Lakko alkoi Rukalla — hiihtolomalaisilta heruu sympatiaa ylimääräisestä stressistä huolimatta: "Onhan se tiettyä lomafiilistä vienyt"
Näkövammaiset lapset perheineen nauttivat talvilomasta Kuusamossa ja Posiolla – "Perheemme hyväksyttiin sellaisena kuin olemme, eikä meidän tarvinnut yrittää olla mitään muuta"
Kelkkavuokraamon paras sesonki meneillään – matkailijoiden kelkkasafareilla mennään puolilla tehoilla ja aina turvallisuus edellä
"Ensimmäisen laskun aikana saattaa kaatua viisikin kertaa" – Koillismaan talvimatkailu vetää tähän aikaan hyvin kotimaasta ja ulkomailta, mutta mikä auttaisi huhtikuuhun?
Kansallispuistoissa lomaviikoilla paljon toimintaa – Eniten talvireittejä löytyy Syötteen, Oulangan ja Hossan kansallispuistoista. Lyhyet reitit sopivat lapsiperheille ja aloitteleville retkeilijöille
Jos kaikki ympärillä laskettelurinnettä lukuun ottamatta näyttää tutulta ja toimintatavat ovat jotakuinkin samat kuin kotona, onko lomalla lopulta merkitystä?
Aleksi halusi hotelliin yöksi, Elias ravintolaruokaa kotiin – Koillismaalaiset lapsiperheet kertovat, miten viettävät talviloman sulkuaikana