Metsähallituksessa laaditaan luontomatkailukohteisiin erillinen metsästyksen turvallisuusselvitys kesään mennessä Luontopalveluiden ja Eräpalveluiden yhteistyönä.
Selvityksessä kartoitetaan muun muassa ne kansallispuistojen, retkeilyalueiden tai muiden Luontopalveluiden hallinnoimien, erityisen vilkkaan retkeily- tai matkailukäytön kohteena olevat osa-alueet, joissa voisi olla tarpeen yleisen turvallisuuden perusteella hakea metsästyskieltoja aluehallintovirastoilta. Osa-alueilla viitataan tässä varsinkin taajamien ja matkailukeskusten läheisyyteen.
Erityisen vilkkaassa retkeilykäytössä olevilla alueilla Pudasjärven Syötteellä, Taivalkosken Taivalvaaralla sekä Kuusamon Rukalla ja Juumassa on jo metsästyskielto metsästyslain 23.