Lauantaina Pohjois-Pohjanmaalle ja Kainuuseen iskeneet ukkosrintamat työllistivät pelastuslaitoksia erityisesti Kainuun ja Koillismaan suunnalla.
Iltapäivällä ukkonen kaatoi useita puita Kuusamontielle Pudasjärvellä. Pohjois-Pohjanmaan pelastuslaitoksen tiedotteessa kerrotaan, että puita piti raivata vajaan kilometrin matkalta.
Kuusamontien liikenteelle aiheutui tilanteesta häiriötä, mutta tie ei ollut kokonaan poikki.
Eniten kaatuneet puut työllistivät Kuusamon eteläosissa Julmaölkyntien ja Kurvisentien alueella. Siellä Kuusamon sopimuspalokunnan henkilöstö raivasi yli kaksikymmentä tielle kaatunutta puuta.
Pelastuslaitokselta kerrottiin, että hieman kello 17:n jälkeen myrskytehtäviä on hoidettavana vielä Kuusamossa Ölkynvaarantiellä sekä Saapungin seudulla.
Kainuun pelastuslaitos puolestaan kertoo, että myrsky aiheutti noin 70 tehtävää eri puolilla maakuntaa kello 13–21. Suurin osa tehtävistä oli vahingontorjuntoja, jotka liittyivät myrskytuhoihin.
Kainuussa sattui lauantaina myös kaksi rakennuspaloa.
Sotkamossa omakotitalo syttyi palamaan iltapäivällä noin kello 13.40. Palo vaurioitti rakennusta pahoin. Toisessa rakennuspalossa tuhoutui lato.
Kiimingissä sähkökatko
Pohjois-Pohjanmaan ylitse kulkenut ukkosrintama aiheutti lisäksi sähkökatkon Kiimingin Huttukylässä. Enimmillään lähes 500 asiakasta oli ilman sähköä.
Oulun Energialta kerrotaan, että sähköt saatiin palautettua asiakkaille noin kello 15.
Myös Muhoksella ukkonen aiheutti pelastuslaitokselle tarkistustehtävän. Salamanisku ei ollut aiheuttanut vahinkoa.
Ilmatieteen laitos antoi lauantaina kahdelta viranomaistiedotteen, jossa se varoitti voimakkaista ukkospuuskista Kuusamossa ja Kainuussa.
Pohjois-Pohjanmaan pelastuslaitos kohotti johtamisvalmiutta Ilmatieteen laitoksen tiedotteen vuoksi.
Päivitetty klo 14.30. Lisätty tieto Ilmatieteen laitoksen varoituksesta.
Päivitetty kello 18.12. Lisätty tietoja Kuusamossa teille kaatuneista puista.