Kuu­sa­mon golf­kent­tä kau­pun­gil­le 310 000 eurolla ja lisää lo­ma­ra­ken­nuk­sia? – Kau­pun­gin­joh­ta­ja: "Mat­kai­lun ym­pä­ri­vuo­ti­suus on ottanut isoja harp­pauk­sia edel­leen, siksi golf­ken­tän ke­hit­tä­mi­nen on tar­peen"

Kuusamon golfkentän kohtalo ratkennee tänään kaupunginhallituksessa. Suunnitteilla on uusi puitesopimus Holiday Club Resortin kanssa. Toteutuessaan se tarkoittaisi, että golfkentän toiminta jatkuu. Puitesopimukseen kuuluu myös mahdollinen lisärakentaminen Tropiikin alueelle.

Kuusamon kaupunki suunnittelee ostavansa Kuusamon golfkentän rakennuksineen Kuusamon Golf Oy:n konkurssipesältä 310 000 eurolla. Lisäksi tekeillä on puitesopimus Holiday Club Resort Oy:n (HCR) kanssa. Puitesopimus tarkoittaisi muun muassa, että HCR vuokraisi kentän kaupungilta ja ryhtyisi pyörittämään sen toimintaa ensi vuodesta lähtien, kaupunginjohtaja Jouko Manninen kertoo.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä