THL: Kuu­sa­mos­sa kolme uutta ko­ro­na­vi­rus­tar­tun­taa – liit­ty­vät aiemmin to­det­tui­hin ta­pauk­siin, ei uusia al­tis­tuk­sia

-
Kuva: Martta Oinas-Panuma

Kuusamossa on todettu kolme uutta koronavirustartuntaa, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL).

–Nämä 3 tartuntaa liittyvät aiemmin todettuihin tapauksiin ja kyseiset henkilöt ovat olleet altistuskaranteenissa oireiden alkaessa eli uusia altistuksia ei näiden kolmen myötä ole tullut. Tartunnat ovat jäljitettävissä ulkomaille, Kuusamon tartuntatautilääkäri Marika Käkelä kertoo.

Joukkoaltistuksia Kuusamossa ei ole Käkelän mukaan tullut esiin koko tammikuun aikana ja altistumisiakaan ei kohta kahteen viikkoon.

– Herkemmin tarttuvia virusvariantteja ei Kuusamossa tai koko Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin alueella ole tähän mennessä todettu, Käkelä kertoo.

Suomessa on todettu 496 uutta koronavirustartuntaa, kertoo THL. Tartuntojen määrä epidemian alusta alkaen on 43 616.

Pohjois-Pohjanmaalla uusia tartuntoja on THL:n tilaston mukaan 22. Niistä 15 on Oulussa. Yksittäisiä tartuntoja on lisäksi todettu Iissä, Limingassa, Muhoksella, Raahessa ja Tyrnävällä.

THL:n tilastossa näkyy vain yli viiden tartunnan kunnat ja lukuja voidaan korjata jälkikäteen. Sen vuoksi tartuntojen yhteismäärässä ja kuntakohtaisissa luvuissa on välillä ristiriitaisuuksia.

Pohjois-Pohjanmaalla on nyt THL:n tilaston mukaan todettu kaikkiaan 2044 koronatartuntaa. Oulussa tartuntoja on ollut 1551.

Länsi-Pohjan sairaanhoitopiirissä uusia tartuntoja on tilastoitu viisi, joista kaikki on Torniossa. Lappiin on kirjattu yksi uusi tartunta Rovaniemelle ja Kainuuseen yksi tartunta Kajaaniin.

THL:n tilastot pohjaavat tartuntatautirekisteriin. Mukana on tartuntoja useilta eri päiviltä.

Ilmoita asiavirheestä