Tilaajille

Kuu­sa­mon metsät veivät Kimmo Ohtosen sydämen vuosia sitten - nyt metsät elävät hänen uudessa kir­jas­saan: "Koen näh­nee­ni vasta pin­ta­raa­pai­sun"

Toimittaja Kimmo Ohtonen kävi ensimmäistä kertaa Kuusamossa kymmenen vuotta sitten. Siitä lähtien Kuusamon seutu on ollut hänelle ykköskohde kotimaassa. Parasta on, että Koillismaalla voi yhdistää työn ja lomailun.

Miten metso elää ja toimii? Mitä kuuluu kuukkelille, vanhan metsän lajille, jonka määrä on viimeisten vuosikymmenten aikana vähentynyt Pohjois-Suomessakin. Entäpä karhu? Millainen on sen elämän vuodenkierto läheltä kuvattuna?

Kaikki nämä ja monet muut eläimet toimittaja-kirjailija Kimmo Ohtonen on ikuistanut kuviinsa Koillismaan maisemissa kooten kuvat ja tarinat kansien väliin.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä