Rukan kisaladut uudistuvat – isoimmat muutokset tulossa Valkeaisenvaaraan, myös Ruka Nordicin katsojille kehitellään uusia elämyksiä
Latujen hoito maksaa Koillismaalla 625 – 2 080 euroa kilometriltä – seurasimme kunnossapitoa Posiolla: "Kahdeksan tuntia, kun kaikki ladut on vedetty"
Ulkokaukalot ja luistelualueet toistaiseksi suljettu Kuusamossa – ”Jo noin 15 vuotta kestäneeltä työuraltani ulkoliikuntapaikkojen hoitajana en muista vastaavaa tapahtuneen tähän aikaan vuodesta”
Moni hiihtäjä hikeentyy, jos latu ei tyydytä ja tieto on epävarmaa – "Tällainen talvi myös opettaa sitä, miten latupalautteita pitäisi käsitellä"
Palautetta tulee, vaikka höttölumeeen on vaikea tehdä latu-uria ja suuri osa reiteistä on vasta pohjattu – urakoitsija ja kaupunki vastaavat Rukan hiihtokysymyksiin
Houkutteleeko erähiihto, mutta ei varusteiden kuskaaminen? Esittelyssä kuusi pohjoisen hiihtovaellusta, joilla pääsee retkeilemään täysihoidolla
10-vuotias Kaarle Tiits tavoittelee tällä viikolla hiihtoennätystä isän kanssa – Perinteisen ladut odottavat vielä lisää lunta, luistelubaanoja jo pohjattu
Hiihto-olosuhteet ovat jo hyvät Koillismaalla, mutta osaa laduista saadaan odottaa vielä – "Joulun aikaan tuli niin paljon lunta, että tällä pärjätään ihan hyvin"