Jessica ja Mikko muuttivat talven perässä Kuusamoon, josta löytyi työ ja projektitalo – "Välillä on meinannut usko loppua, mutta ei sitten kuitenkaan"
Koillismaan muuttoliikenne on pikkaisen pakkasella, mutta Koivuniemet löysivät täältä sopivan elämänrytmin: ”Kaikkea ei tarvitse saada valmiiksi tänään”
Suuri muuttoaalto Ruotsiin kosketti Koillismaalla jollakin tavoin kaikkia: "Muutos, josta ei ollut paluuta muutti pysyvästi kylärakennetta"
Posion kunta palvelee entistä paremmin kansainvälisiä muuttajia ja kuntalaisia – englanninkielinen verkkosivu julkaistiin ja asettautumispalveluihin panostava hanke alkamassa
Ulkoileva, ekologinen, kierrätystä suosiva perhe – Jussi Mononen ja hänen avopuolisonsa Eeva Järvi-Laturi haluavat opettaa lapsilleen arvomaailman, joka heitä itseäänkin ohjaa
Toimittajalta: Ruka vetää perheitä puoleensa – Tämän ajan ilmiö on myös monipaikkaisuus eli asutaan osan aikaa kaupunkiasunnossa ja osan aikaa vapaa-ajan mökillä
Posion kunnassa kaavaillaan asuntopulan helpottamista ennennäkemättömällä tavalla – "Tavoiteaikatauluna on, että rakentamaan päästään ensi kesänä"
Pohjoiseen olisi tulijoita, mutta kortteereita ei tahdo löytyä – Posiolainen hotellinpitäjä: "Kokki perui tulonsa, kun ei ollut asuntoa"
Sari Sokell muutti pois Kuusamosta 16-vuotiaana eikä ajatellut palaavansa koskaan – Toisin kävi ja nyt hän perheineen on yksi heistä, jotka koristavat Koillismaan lupaavilta näyttäviä muuttotilastoja
"He tykkäävät kovasti toisistaan" – hirsitalon nuori isäntä Eemil Tauriainen on yksi Koillismaalle koronavuoden aikana syntyneistä 132 vauvasta
Taivalkosken väkiluku kasvanut helmikuusta lähtien – Asiantuntija: "Kaupungistumis- ja keskittymiskehitys jatkuu koronan jälkeenkin, mutta sen rinnalla on aiempaa enemmän monipaikkaisuuteen perustuvia vastavirtoja"
Moni Lapin pieni kunta kääntyi muuttovoittoiseksi korona-aikana – Kilpailu asukkaista ja osaavasta työvoimasta kiihtyy tulevaisuudessa