Toimittajalta: On­nel­li­suus koostuu useista eri pa­li­kois­ta – ei ole väärin unel­moi­da niistä kai­kis­ta

Mainos: Tutustu Koillissanomat Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Palvelut
"Kesällä tarvetta on hyvin vähän ja matkailusesongin kiihtyessä paljon enemmän" – MLL:n lastenhoitoavussa Kuusamossa on töissä kuusi henkilöä, palvelua kysytään valtaosin Rukalle

"Ke­säl­lä tar­vet­ta on hyvin vähän ja mat­kai­lu­se­son­gin kiih­tyes­sä paljon enem­män" – MLL:n las­ten­hoi­to­avus­sa Kuu­sa­mos­sa on töissä kuusi hen­ki­löä, pal­ve­lua ky­sy­tään val­ta­osin Rukalle

01.10.2023 17:00
Tilaajille
Kokenut yrittäjä avaa perjantaina kesäkahvilan Posion Mourusalmessa kantatien ja Kitkajärven vieressä – "Mikä ihme meidät on ajanut tänne?"

Kokenut yrit­tä­jä avaa per­jan­tai­na ke­sä­kah­vi­lan Posion Mou­ru­sal­mes­sa kan­ta­tien ja Kit­ka­jär­ven vie­res­sä – "Mikä ihme meidät on ajanut tänne?"

22.07.2023 12:00 3
Tilaajille
Entinen puutarhuri Vuokko Okker teki muutaman mutkan ja löysi kodikseen ikäihmisten perhekodin Taivalkoskella – "Halusin pienempään, ja nämä ottivat minut hoiviinsa"

Entinen puu­tar­hu­ri Vuokko Okker teki muu­ta­man mutkan ja löysi ko­dik­seen ikä­ih­mis­ten per­he­ko­din Tai­val­kos­kel­la – "Ha­lu­sin pie­nem­pään, ja nämä ottivat minut hoi­viin­sa"

14.05.2023 17:00 1
Tilaajille
Saadaanko Posion kalasatamalle kesäkahvilan pitäjä? – kunnan avoin haku tuotti yhden tarjokkaan

Saa­daan­ko Posion ka­la­sa­ta­mal­le ke­sä­kah­vi­lan pitäjä? – kunnan avoin haku tuotti yhden tar­jok­kaan

04.05.2023 04:00
Tilaajille
"Välillä melko tiuhaankin tulee katsottua kännykkään" – Henri ja Teemu löysivät tankille ja lounaalle, mutta yleensä Koillismaan keskustaajamiin on moottorikelkkailijaa varten niukasti kulkuväyliä

"Vä­lil­lä melko tiu­haan­kin tulee kat­sot­tua kän­nyk­kään" – Henri ja Teemu löy­si­vät tan­kil­le ja lou­naal­le, mutta yleensä Koil­lis­maan kes­kus­taa­ja­miin on moot­to­ri­kelk­kai­li­jaa varten niu­kas­ti kul­ku­väy­liä

29.03.2023 17:00
Tilaajille
"Kätilö katsoi, että tyttö tuli, parikymppisenä aloin olla toista mieltä" – Kuusamon nuortentalon sateenkaari-illassa puhuttiin seksuaalisuuden ja sukupuolten moninaisuudesta

"Kätilö katsoi, että tyttö tuli, pa­ri­kymp­pi­se­nä aloin olla toista mieltä" – Kuu­sa­mon nuor­ten­ta­lon sa­teen­kaa­ri-il­las­sa pu­hut­tiin sek­suaa­li­suu­den ja su­ku­puol­ten mo­ni­nai­suu­des­ta

20.03.2023 13:51
Tilaajille
Kuusamon vesitorni ei romahda, vaikka varislinnut lentävät sen katolle – "Muutama läntti saattaa näkyä, mutta ei sillä lailla, että sitä olisi röykkiöissä"

Kuu­sa­mon ve­si­tor­ni ei ro­mah­da, vaikka va­ris­lin­nut len­tä­vät sen katolle – "Muu­ta­ma läntti saattaa näkyä, mutta ei sillä lailla, että sitä olisi röyk­kiöis­sä"

23.02.2023 11:00
Tilaajille
Pohteen alkuvaiheessa häiriöitä vanhoissa sähköposteissa Oulussa ja Kuusamossa  – "Selvillä vesillä ollaan vasta sitten, kun hyvinvointialueen palkanmaksukin onnistuu"

Pohteen al­ku­vai­hees­sa häi­riöi­tä van­hois­sa säh­kö­pos­teis­sa Oulussa ja Kuu­sa­mos­sa – "Sel­vil­lä vesillä ollaan vasta sitten, kun hy­vin­voin­ti­alueen pal­kan­mak­su­kin on­nis­tuu"

02.01.2023 17:46 3
Tilaajille
"Käylässä on mahtava tekemisen meininki" – Kuusamon ainoassa kyläkaupassa juhlitaan nelikymppisiä, Jaana Tuuliainen ja Ulla-Maija Määttä löysivät myymälästä hyvän tuliaisen

"Käy­läs­sä on mahtava te­ke­mi­sen mei­nin­ki" – Kuu­sa­mon ai­noas­sa ky­lä­kau­pas­sa juh­li­taan ne­li­kymp­pi­siä, Jaana Tuu­liai­nen ja Ul­la-Mai­ja Määttä löy­si­vät myy­mä­läs­tä hyvän tu­liai­sen

11.11.2022 04:00
Tilaajille
Pienten paikkakuntien asianajajatilanne heikkenemässä – "Kuusamon kokoiselle paikkakunnalle on lottovoitto, jos joku tänne joskus vielä perustaa uuden toimiston"

Pienten paik­ka­kun­tien asian­aja­ja­ti­lan­ne heik­ke­ne­mäs­sä – "Kuu­sa­mon ko­koi­sel­le paik­ka­kun­nal­le on lot­to­voit­to, jos joku tänne joskus vielä pe­rus­taa uuden toi­mis­ton"

06.11.2022 10:00
Tilaajille
Uudesta auton hinta-arviopalvelusta on tullut kuluttajille yllätyslaskuja – reklamoi laskusta heti, neuvoo Kilpailu- ja kuluttajavirasto

Uudesta auton hin­ta-ar­vio­pal­ve­lus­ta on tullut ku­lut­ta­jil­le yl­lä­tys­las­ku­ja – rek­la­moi las­kus­ta heti, neuvoo Kil­pai­lu- ja ku­lut­ta­ja­vi­ras­to

31.08.2022 14:05
Tilaajille
Muutetaanko perhepäivähoito Kuusamossa yksityiseksi? Asian käsittely lautakunnassa siirtyi kuukaudella – "Tykkäämme työstä tosi paljon, ja tälle hoitomuodolle on tarvetta"

Muu­te­taan­ko per­he­päi­vä­hoi­to Kuu­sa­mos­sa yk­si­tyi­sek­si? Asian kä­sit­te­ly lau­ta­kun­nas­sa siirtyi kuu­kau­del­la – "Tyk­kääm­me työstä tosi paljon, ja tälle hoi­to­muo­dol­le on tar­vet­ta"

01.04.2022 11:00
Tilaajille
Ikäihminen ja työntekijä ovat molemmat tyytyväisiä, kun liikkumisessa tehdään yhteistyötä – Kuusamoon valmistui lisää tutoreita ohjaamaan ja tukemaan muita kinestetiikan toimintamallin käytössä

Ikä­ih­mi­nen ja työn­te­ki­jä ovat mo­lem­mat tyy­ty­väi­siä, kun liik­ku­mi­ses­sa tehdään yh­teis­työ­tä – Kuu­sa­moon val­mis­tui lisää tu­to­rei­ta oh­jaa­maan ja tu­ke­maan muita ki­nes­te­tii­kan toi­min­ta­mal­lin käy­tös­sä

10.03.2022 04:00
Tilaajille
Lukijalta: Vanhusten viikko huipentui Ikämessuihin Kuusamon ammattiopistolla
Lukijalta Mielipidekirjoitus

Lu­ki­jal­ta: Van­hus­ten viikko hui­pen­tui Ikä­mes­sui­hin Kuu­sa­mon am­mat­ti­opis­tol­la

11.10.2021 19:00
Tilaajille
Vaara Sport siirtyi Taivalkoskelta Pohjois-Karjalan Kontiolahdelle – "Siellä oli sitten vähän huono toimia"

Vaara Sport siirtyi Tai­val­kos­kel­ta Poh­jois-Kar­ja­lan Kon­tio­lah­del­le – "Siellä oli sitten vähän huono toimia"

10.10.2021 11:48
Tilaajille
"Lumatta ankanpoikatetta on kasvamassa joutsen" – milnkälaista väriä sinä saat poskiisi Kuusamo cityn paraatiraitista, sitten lopulta?
Kolumni

"Lu­mat­ta an­kan­poi­ka­tet­ta on kas­va­mas­sa jout­sen" – miln­kä­lais­ta väriä sinä saat pos­kii­si Kuusamo cityn pa­raa­ti­rai­tis­ta, sitten lo­pul­ta?

06.09.2021 04:00
Tilaajille
Lukijalta: Kuusamolla on monta jalkaa, yli 2000 yritystä ja yli 6000 työpaikkaa
Lukijalta Mielipidekirjoitus

Lu­ki­jal­ta: Kuu­sa­mol­la on monta jalkaa, yli 2000 yri­tys­tä ja yli 6000 työ­paik­kaa

29.04.2021 19:00
Tilaajille
Digituki kuuluu kaikille – digitaidoilla on tutkitusti vaikutuksia ihmisten hyvinvointiin ja terveyteen

Di­gi­tu­ki kuuluu kai­kil­le – di­gi­tai­doil­la on tut­ki­tus­ti vai­ku­tuk­sia ih­mis­ten hy­vin­voin­tiin ja ter­vey­teen

27.10.2020 17:18
Tilaajille
Kuusamon reitit ja palvelut uudelle kartalle: "Karhuntassusta ja jututtamiltani matkailijoilta kuulin, että kysyntää olisi"

Kuu­sa­mon reitit ja pal­ve­lut uudelle kar­tal­le: "Kar­hun­tas­sus­ta ja ju­tut­ta­mil­ta­ni mat­kai­li­joil­ta kuulin, että ky­syn­tää olisi"

23.10.2020 04:00
Tilaajille
Sisko Ojajärven kolumni: Koronankin aikana olisi syytä palvella asiakkaita - "Tämä kauppa menee aivan kohta kiinni"

Sisko Oja­jär­ven ko­lum­ni: Ko­ro­nan­kin aikana olisi syytä pal­vel­la asiak­kai­ta - "Tämä kauppa menee aivan kohta kiinni"

27.04.2020 04:00