Kuusamoon haettu lisää suden kaatolupia – ”Ongelmana Kuusamossa ja muuallakin itärajan pinnassa on, että sudet aiheuttavat porovahinkoja Suomen puolella, mutta voivat välillä olla Venäjän puolella pitkiäkin aikoja”
Niina Föhr maalaa satumaisia kuvia poroista, koska haluaa jakaa iloa negatiivisuuden sijaan: – "Miesystävä sanoikin, että sinulle joka päivä on kuin lauantai"
Tiesuola houkuttelee porot teille eikä etikalla höystetty hiekkakaan niitä karkota – Saako poroja pysymään millään pois ajoneuvojen seasta?
YLE: Kuusamossa Rukalla on tehty viikkojen ajan havaintoja porosta, jonka sarviin on kietoutunut narua ja valkoinen muovinen mehukanisteri – poroa ei ole saatu kiinni lukuisista yrityksistä huolimatta
Unelmatyötä luonnon lähellä – Jalmari Oikarainen aloitti Alakitkan uutena poroisäntänä kesäkuun alussa: "Tavallisena poromiehenä työstä ei saa ehkä yhtä laajaa käsitystä"
Valtio korvasi lähes 5 900 petojen tappamaa poroa vuonna 2020 – Ennätysvuonna koettiin myös myös poikkeuksellisen pitkään jatkunut ja runsasluminen talvi
Porojen ratkaisevin kuolinsyy ei ole liikenne, nälkä tai pedot vaan stressi – ihmisen toiminta on omiaan aiheuttamaan eläimille stressiä
Rakennetaanko Pohjois-Pohjanmaalle metsäpeura-aita? Metsähallitus selvitti asiaa, ministeriö päättää aidan rakentamisesta tänä vuonna