Nämä ovat suurimmat haasteet kouluissa sähkökatkon tullessa – ekaluokkalaiset Hannah ja Juuso ovat valmiina opiskelemaan vaikka taskulampun avulla
Kouluissa varaudutaan talven sähkökatkoihin. Opetushallituksen mukaan lähtökohtana on, että opetus järjestettäisiin turvallisesti sähkökatkon aikana. Erilaisia ratkaisuja voidaan nähdä esimerkiksi oppituntien järjestämisessä, kouluruokailussa ja vessassa käynnissä. Rukalla sähkökatkoihin on totuttu ja oppitunti voi muuttaa muotoaan vaikka tarinatuokioksi taskulampun valossa.
Rukan koulun seitsemänvuotiaat ekaluokkalaiset Hannah Mutai ja Juuso Määttä opiskelevat vaikka taskulamppujen valossa, jos sähkökatko sattuu. Opettajan kanssa sähkökatkoista on puhuttu paljon eivätkä ne pelota lapsia.