Luitko jo: Kuu­sa­mos­sa lo­gis­tiik­ka-alan kou­lu­tus todella suo­sit­tu – yhtä ha­ku­paik­kaa kohti liki neljä hakijaa

Pääkirjoitus: Pre­si­dent­ti Sauli Nii­nis­tö ei usko, että arki meillä ra­ja­kun­nis­sa muuttuu Na­to-jä­se­nyy­den myötä

Eduskuntavaalit: Koil­lis­sa­no­mien vaa­li­ko­ne avautui – löydä sinulle sopivin ehdokas

Mainos: Jakajaksi Kaleva Mediaan kesän ajalle - tutustu ja hae tästä

Tilaajille

Kuu­sa­mos­sa on aito pula nuo­ris­ta eh­dok­kais­ta "puo­lueis­sa, joita nuoret kat­soi­si­vat voi­van­sa ää­nes­tää" – Mutta mitä puo­lueet tar­joa­vat rat­kai­suk­si?

Me kysyimme nuorilta, miten he valitsevat kunnallisvaaliehdokkaansa. Kysyimme myös kunnallisjärjestöiltä, miksi nuoria ei saada ehdokaslistoille.

-

– Valitsen sellaisen ehdokkaan, jolla on samanlaiset arvot ja ajatukset kuin itselläni, vastaa nuori Koillissanomien kyselyyn, jossa selvitettiin millä perustein kuusamolaiset nuoret valitsevat kunnallisvaaliehdokkaansa.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.