Lastensuojelu kaipaa Koillismaalle lisää perheitä lasten lyhytaikaiseen sijoitukseen – "Olisi todella tärkeää, että ei tarvitsisi lähteä kauemmaksi"
Rukan rinteistä Sri Lankan aaltoihin – yksinhuoltaja Wenla Väärälä reissaa harrastusten perässä 6-vuotias mukana: "On käynyt vain himmeä tuuri lapsen kanssa"
Vanhemman esimerkki ratkaisee lapsen ruutuajan – Kuusamon kirjastolla pohdittiin uusia digisuosituksia, joiden mukaan älypuhelinta ei suositella alle kouluikäiselle
Lukijalta: Nuorten paineet on otettava vakavasti – yhteiskunnan vahvuus mitataan siinä, millaisen tulevaisuuden se tarjoaa nuorilleen
Ammattikoulussa äidinkieltä enää 48 tuntia – Opettaja Jussi Tervo on huolissaan: "Se on naurettavan pieni tuntimäärä, jos verrataan lukion oppimäärään"
Posion nuorilla on monia toiveita päättäjien suuntaan – nuorisovaltuuston jäsenet odottavat erityisesti uuden koulukampuksen rakentamisen aloittamista